Aplikacje edukacyjne IT w internecie

W poprzednim module poznaliśmy najważniejsze języki programowania, zarówno webowe, systemowe, analitykę danych, jak również aplikację mobilne. W tej części wrócimy do kwestii edukacji w zakresie programowania i IT, gdzie poznamy kilka istotnych stron internetowych z kursami online. Wiele tych kursów jest darmowych, a linki do wybranych materiałów zewnętrznych będą znajdować się w ciągle uzupełnianym repozytorium.

Masowe kursy online tzw. MOOCsy.

Zacznijmy od wspominanych wcześniej MOOCsów. Na liście 50 Disruptor List NBC w 2018 – firm które zupełnie zmieniają istniejące modele biznesowe (nr 1 SpaceX, nr 2 Uber, nr 3 AirBnB) – 8 miejsce należy do Udacity, a 42 miejsce do Coursery – firmy te tworzą nowy model edukacji. Większość zajęć jest darmowa – a można i za 1/20 obecnego kosztu uzyskać dyplom magistra informatyki online np.: na prestiżowym Georgia Tech– już od 7000 USD (taniej niż na polskiej uczelni!). Założona przez Sebastian Thruna – wizjonera edukacji online, pierwszego organizatora MOOCsów na świecie. W przeciwieństwie do Coursera poszedł mocno na współprace z firmami (np. Microsoft, Google, AT&T) w prowadzeniu kursów. Obecnie skupia się najnowocześniejszych technologiach i specjalizacjach takich jak m.in. samosterujące samochody, backend and frontend developer, poszerzona rzeczywistość, latające samochody (sic!) i inne.

Coursera.org została założona w roku 2012 przez profesorów Stanford University Andrew Ng oraz Daphne Koller. Jeden z pierwszych MOOC (ang. massive online open courses), który obecnie oferuje blisko 2000 kursów od prawie 150 uczelni z 29 krajów w tym czołowych amerykańskich jak Yale, Michigan State University, Stanford University. Kursy są bezpłatne, ale trzeba płacić jeśli chce się uzyskać certyfikat ukończenia. Można robić również specjalizacje (po 5 do 10 kursów) np.: Digital Marketing, Statistics with R, Machine Learning. Kursy na wszystkich kierunkach m.in. biznes, informatyka, sztuka, psychologia, socjologia, historia itp. w kilku językach (głównie angielski, ale też rosyjski, chiński, portugalski i inne).

Edx.org to ostatni z „wielkiej trójki” MOOCs. Założony przez Harvard University oraz MIT w Bostonie. Obecnie oferuje 1800 kursów i 14 milionów studentów.

Języki obce a branża IT.

W pracy w branży informatycznej istotna jest znajomość języka angielskiego. Dokumentacja oraz różne źródła dobrych praktyk często są dostępne jedynie w języku angielskim. Dlatego brak znajomości tego języka znacznie utrudnia programowanie (ale nie uniemożliwia). Dlatego pozwoliliśmy sobie przedstawić linki do kilku istotnych i najczęściej darmowych aplikacji internetowych umożliwiających szybkie nauczenie się języka angielskiego, tak aby móc korzystać z dostępnej dokumentacji i rozpocząć swoją karierę w branży informatycznej.

Duolingo.com to najpopularniejsza aplikacja do darmowej nauki języków online. Założona przez Profesora Luisa Von Ahn w 2011. Obecnie oferuje pełne kursy 28 języków (też mniej popularne jak wietnamski, esperanto etc). Posiada ponad 200 milionów użytkowników. Duolingo podobnie jak inne aplikacje językowe wykorzystuje metodę grywizalizacji. Uczestnicy uzyskują punkty za prawidłowe odpowiedzi, ilość dni nauki pod rząd, rozwiązywanie zagadek itp. Kursy są tworzone przez społeczność duolingo. Istnieje możliwość zarabianie przez uczestników przy robieniu tłumaczeń online. Duolingo wykorzystuje metodę „digital badges” gdzie cyfrowe odznaki o zakończeniu kursu możemy np. umieścić na naszym profilu linkedin.

Memrise.com to inna darmowa aplikacja do darmowej nauki języków online, jeden z głównych konkurentów Duolingo. Powstała w 2010 roku w UK –nagrodzona nagrodą dla najlepszego startupu edukacyjnego w UE. Twórcy to Ed Cooke oraz Greg Detre – eksperci od spraw zapamiętywania, Ed Cooke zdobył prestiżową Nagrodę Grand Master of Memory. Memrise wykorzystuje metodę crodwsourcingu, zbierając krótkie filmiki z wymową native speakerów po całej Europie. Również wykorzystuje grywalizację, z tygodniowymi/miesięcznymi tabelami wyników dla danego języka (kto więcej zapamiętał). Zbudowane na innowacyjnej metodzie naukowej związanej z zapamiętywaniem – stosuje odmienne od innych metody np.: języka rosyjskiego i arabskiego uczymy się na początku bez cyrylicy i liter arabskich (odmiennie niż uczą nauczyciele).

Babadum.com to prosta aplikacja do nauki języków założona przez Polaków. Oferuje możliwość nauki 21 języków na poziomie podstawowym – 1500 podstawowych słów. Strona opiera się na metodzie mnemotechnik – wybieramy wyraz i łączymy go z obrazkami wyświetlającymi się na ekranie. Aplikacja ma interfejs w języku polskim (podobnie jak memrise i duolingo) i umożliwia naukę m.in. języka ukraińskiego, rosyjskiego itp. Grywalizacja umożliwia porównywanie naszych wyników z uczestnikami z innych krajów.

Darmowe aplikacje do nauki programowania.

Dla osób, które nie mają czasu lub środków by uczyć się programowania na studiach informatycznych lub bootcampach powstały pełnowartościowe aplikacje/strony do nauki niemalże wszystkich języków programowania. Aplikacje te uczą nas krok po kroku jak praktycznie rozpocząć naukę, aż do tworzenia własnych projektów na GitHub.

Jedna z najpopularniejszych platform do nauki programowania na świecie to codecademy.org. Program jest darmowy i umożliwia naukę kilkunastu języków programowania krok po kroku (np. CSS, Python, Java, JavaScript, Ruby i inne). Umożliwia naukę zupełnie od zera i rekomenduje również różne ściezki nauczania. Codecademy wspólnie z Białym Domem prowadziła specjalne kursy przygotowujące osoby z grup wykluczonych społecznie (np. narkomanów) do zawodu informatyka. Obecnie posiada 25 milionów czynnych użytkowników uczących się programowania na różnych poziomach trudności.

SoloLearn to najszybciej się rozwijająca aplikacja mobilna i portal społecznościowy dla osób uczących się programowania. Daje możliwość uczenia się kilkunastu języków programowania od zera w metodzie „little chunks” czyli w małych 5 minutowych „kąskach wiedzy Aplikacja obecnie posiada 9 milionów unikalnych użytkowników. Założona w roku 2014 przez Ormian Yeva Hyusan oraz David Kocharyan. Osiągnięcia można również wrzucać na linkedin oraz GitHuba.

Treehouse to kolejna darmowa aplikacja do nauki programowania. Często rekomenduje się kursy treehouse po ukończeniu podstaw w Codeacademy. Obecnie posiada 170 tys. unikalnych użytkowników.

Treehouse oferuje specjalistyczne ścieżki takie jak:

  • Front-End Development (195 godzin online)
  • Full Stack Java Script (340 godzin)
  • iOS (275 godzin)
  • Android (215 godzin)
  • Java Web Development (220 godzin)
  • Python Web Development (200 godzin)

Treehouse jest innowacyjnym start-upem, ma 4-dniowy tydzień pracy i brak managerów!

Inne ważne zasoby edu w ramach edukacji nieformalnej

Oprócz specjalistycznych kursów istnieje wiele stron z wieloma rodzajami wiedzy, również popularnonaukowych. Wchodzą one w zakres edukacji nieformalnej. Youtube jest jednym z największych zasobów edukacyjnych na świecie, również z zakresu programowania. Organizacje i osoby prywatne prowadzące kanały edukacyjne na Youtube mają często oznaczone treści jako Youtube Edu (ale nie jest tak zawsze). Kanały na Youtube Edu prowadzą osoby prywatne, organizacje, uczelnie, a nawet startupy edukacyjne (jak Khan Academy). Na początek warto zapoznać się z formatem np.: z kanałem EDU prowadzonym przez jednego z najpopularniejszych Youtuberów w Polsce „Historia bez Cenzury” czy kanał EDU prowadzony przez Uniwersytet SWPS. Indie są potęgą informatyczną, dlatego znajdziemy tutoriale za darmo z każdego języka programowania na youtube przygotowane przez youtuberów z Indii.

TEDX to kanał edukacyjny, który prezentuje idee i pomysły edukacyjne, które mogą zrewolucjonizować świat (np: Big Data, Sztuczna Inteligencja itp.). Każdy wykład ma 18 minut i cele są popularnonaukowe, mają zachęcać do dalszego poznawania tematu i zainteresowania się nim.

Khan Academy – założony w 2006 roku przez Salmana Khana z Bostonu, aby tłumaczyć kuzynce z Bangladeszu matematykę online. Obecnie posiada ponad 9000 darmowych filmików i kanałów Youtube (też po polsku) na tematy jak matematyka, fizyka, przygotowanie do egzaminów na studia w USA jak SAT itp. Bill Gates nazywa Khan Academy “niesamowitymi” i mówi: “Korzystam z Khan Academy razem z moimi dziećmi”.

Na zakończenie modułu możemy zadać sobie pytania:

 • O jakie zasoby uzupełnili by Państwo tą listę? Czy mają Państwo jakieś ulubione zasoby edukacyjne online?
 • Ulubionych popularyzatorów nauki (np.: youtuberów) online?
 • Czy nauka online może zastąpić formalną edukację? Jaka jest jej przewaga?
Kategorie: Moduły