Hipster, Hacker i Hustler, czyli o budowaniu zespołów w startupach.

W tym artykule podyskutujemy na istotny temat związany z budowaniem startupow – tworzenie zespołów. Historia i praktyka przedsięwzięć w Dolinie Krzemowej pokazała, że bardzo istotnym elementem sukcesu jest zbudowanie drużyny opartej na różnych kompetencjach. Wiele doskonałych zespołów Dolinie Krzemowej nie odniosło sukcesu z powodu konfliktu osobowości, jak również braku osób o pewnych kompetencjach (np. sprzedażowych). Dolina Krzemowa stworzyła również własny , model hierarchii organizacyjnej, odmienny od istniejącej na Wschodzie USA modelu hierarchicznego IBM („the Corporation”) z całą struktura CEOs, Prezydenci itp.

Jedna z ciekawszych teorii dotyczących budowania zespołów w startupach jest Zasada 3H. Zasada 3H mówi, że w zespole startupu potrzebujemy na początku ludzi o 3 kompetencjach tj. Hacker, Hustler oraz Hipster. Zaraz przyjrzymy się im bardziej szczegółowo i omówimy te kompetencje.

Jeden z najbardziej znanych zespołów w Dolinie Krzemowej: Steve Jobs i Steve Wozniak. Źródło: wikipedia.org

Steve Wozniak „Woz” oraz Steve Jobs są jednym z najciekawszych zespołów założycielskich w Dolinie Krzemowej „Woz” to hacker – genialne dziecko programowania komputerowego, wyrzucony z University of Colorado Boulder za wysyłanie żartów przez system komputerowy uczelni Rozpoczął współpracę z Steve Jobsem, gdy ten drugi pracował w Atari Jobs podzlecal pracę programistyczne Wozowi w Atari i zdarzało się że oszukiwał kolegę przy podziale pieniędzy (np mówił że otrzymał z Atari 700 USD, kiedy płatność była 5000 USD)

Steve Jobs posiadal talenty „Hipstera” oraz „Hustlera” Jako „Hipstera” rozumiemy osobe która rozumie nowe trendy i oczekiwania rynku dotyczace designu oraz UX (User Experience) Steve Jobs przykladal ogromna wage do designu produktow, jak również do samej prezentacji produktu.

Obejrzyjmy talent prezentacyjny Steva Jobsa w reklamie Macintosh Apple z 1999 roku:

Design Apple: Unikalny design jest od początku silna strona firmy Apple. Steve Jobs zwracał uwagę nie tylko na zewnętrzny wygląd produktu, ale nawet układ kabli wewnątrz. Apple nie wymyślił pierwszy przenośnego odtwarzacza MP3 “Ipada”, ale jaki pierwszy stworzył piękny produkt którego “chcialo się miec”.

Steve Jobs był również “Hustlerem”, gdyż potrafił sprzedać produkt do masowej publiczności i stworzyć “potrzebe”. “Wyznawcy” firmy Apple są w stanie płacić wielokrotnie więcej niż za produkty konkurencji, dzięki “wartosci dodanej” zbudowanej przez Jobsa. W tworzeniu startupow oprócz zespołu potrzebna jest przestrzeń do tworzenia firmy. Obecnie budowa nowych firm technologicznych jest wspierana przez akceleratory innowacji, inkubatory przedsiębiorczości, coworkingi, akademickie parki technologiczne.

Inna ciekawa postacią, która nazywana jest jednym z dwóch ojców Doliny Krzemowej był Frederick Terman. W 1951 jako Dziekan Wydziału Inżynierii Stanford University utworzył Stanford Research Park jako miejsce dla nowych firm technologicznych.

“Kiedy tworzyliśmy społeczność technologiczna w Dolinie Krzemowej, nie było wiele tutaj, a reszta świata wydawała się ogromną. Teraz znaczną cześć reszty świata jest tu” Frederick Terman, Twórca Stanford Research Park”

Najbardziej prestiżową (i najlepiej płatną) ścieżką kariery w IT jest ścieżka programisty Pojęciem programisty (software developera) określa się coderów, osoby programujące różne rozwiązania zarówno webowe (internet), aplikację na telefony komórkowe, czy też systemy komputerowe dla poszczególnych branż. Ponieważ pracy programisty poświęcona jest większość artykułów w materiałach online, tutaj pokrótce przedstawimy pracę w marketingu internetowym (hustlera) jako ciekawa alternatywę i szybko rozwijającą się dziedzinę. Aby to przedstawić, będziemy musieli opowiedzieć trochę o marketingu internetowym.

Digital Marketer, czyli Hustler

Sektor w którym zapotrzebowanie na pracowników rośnie lawinowo to sprzedaż cyfrową. Praktycznie każdy nowy startup potrzebuję pracowników w tej specjalności. Sprzedaż/Marketing Cyfrowy staje się powoli istotniejsza niż sprzedaż tradycyjna.

Digital Marketing, czyli marketing internetowy to jedna z najciekawszych branż poszukujących pracowników. Historycznie rozwija się od czasu gdy w roku 1971 Roy Tomlison wysyła pierwszy email, a w roku 1978 mamy pierwszy mailing reklamowy. W roku 1990 powstaje pierwsza wyszukiwarka internetową “Archie”. Lata 1994 – 1997 – powstają wyszukiwarki m.in. Yahoo, Altavista, Infoseek, no i oczywiście Google (1997). Jest to tzw. okres „wojen” przeglądarek internetowych. Display marketing i pierwszy reklama tego typu (banner) w historii internetu pojawiła się w roku 1994,był to banner firmy AT & T. W tamtym czasie światowy internet miał ok. 30 mln użytowików. CTR (click-through ratę) 44%, obecnie 0.1% – to właśnie tyle osób klika na dostarczana reklamę w internecie. Google tworzy system reklamowy AdWords w roku 2000 i wkrótce staje się niekwestionowanym liderem marketingu cyfrowego.

Następnym ciekawym elementem marketingu internetowego są media spolecznosciowe. W 1997 roku powstaje pierwszy portal społecznościowy – Sixdegrees.com. W swoim szczycie popularności ma 3,5 mln użytkowników i 100 pracowników. Facebook powstaje w 2004 roku i zajmie mu 5 lat by wyprzdzić lidera MySpace. W 2010 dwóch studentów Stanford Mikę Krieger oraz Kevin Systrom tworzą Instagram. Dwóch innych studentów Stanford Evan Spiegel i Bobby Murphy tworzą w tym samym czasie Snapchat (2011). Pierwsza grupa sprzedaje portal FB w 2012, Snapchat odmawia i otrzymuje na NYSE wycenę 28 mln USD.23 kwietnia 2005 roku Jawed Karim bengalskiego pochodzenia publikuje pierwszy film na Youtube. Youtube obecnie jest drugą największą wyszukiwarka w internecie po Google.

Popatrzmy na pierwszy firm w historii Youtube:

 

Project Manager

Umiejętność zarządzania projektami to jedna z najistotniejszych kompetencji w branży IT oraz w biznesie w ogóle. Nowoczesne zarządzanie projektami pochodzi z lat 50-tych (pierwsza metodologia: Critical Path Management, koncern Dupont). Project Management Insitute (PMI) założony w 1969 roku, odpowiednio w 1967 International Project Management Association (IPMA). Obecnie istnieje wiele metodyk w ramach których można uzyskać certyfikatu w celu podjęcia pracy jako project manager. Bardziej znane to brytyjsk standard PRINCE2, czy też bardzo popularne w branżę IT metodyki zwinne (ang. Agile Management). Istnieje również bardziej skomplikowane praktyki jak np DevOps, które zajmują się kwestiami utrzymania infrastruktury hardwarowej i wdrożeń w firmach. Wraz że wzrostem znaczenia technologii informatycznych w świecie, zapotrzebowanie na project managerów będzie tylko rosnąć. Warto zauważyć , że jest to dziedzina, która nie wymaga wykształcenia informatycznego, a raczej umiejętności zarządzania oraz tzw. umiejętności miękkich.

Na koniec modułu obejrzyjmy ciekawy filmik skłaniający do refleksji dotyczącej umiejętnościach projektowych. Warto zaznaczyć, że w USA i w Europie Zachodniej edukacja przez projekty jest elementem programu wielu instytucjach edukacyjnych.

 

Prezentacja

Kategorie: Moduły

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *